Osmaniye'nin Neyi Meşhur?

Osmaniye'nin Neyi Meşhur?

Osmaniye Akdeniz bölgesinde bulunan şehirlerden biridir. %40’a yakın bir kısmı ormanlık alan olan bu şehrin sadece %10’luk bir kısmında verimsiz toprak bulunur. Denize yakın olmasına rağmen, kıyısı ya da limanı bulunmamaktadır. Ancak uzun zamandır bir şerit açılarak liman yapma projesi gündemdeki yerini korumaktadır. Konumu itibariyle, doğalgaz ve petrol boru hatları kavşaklarına ev sahipliği yapması nedeniyle oldukça önemli bir şehirdir. Osmaniye’nin neyi meşhur dendiğinde ise karşınıza birçok farklı çeşit yemek seçeneği çıkacaktır. Ülkeye turistik amaçla gelen gezginler, öncelikli olarak yerel lezzetleri tatmayı hedeflerler. Yerel lezzetlerinin yanı sıra ise; kaleleri, müzeleri ve parklarıyla oldukça güzel tarihi yerlere de sahiptir.

Osmaniye’de Mutlaka Yenmesi Gereken Yemekler

Osmaniye mutfağı çeşit çeşit lezzetlere ev sahipliği yapmaktadır. Osmaniye’nin neyi meşhur sorusunun hemen ardından gelen Osmaniye’nin hangi yemekleri meşhur sorusunun birçok farklı yanıtı bulunmaktadır. Tatlısından tuzlusuna birçok yemek farklı baharatlar ve pişirme teknikleriyle tadanları mest etmektedir. Osmaniye’ye gidildiğinde; Etli Kömbe, Toyga, pirpirim çorbası ve cacığı, süllüm, zorkun, meyan kökü şerbeti, teleme, maluta, bici bici, yağlı ballı, kızılcık şurubu, nar ekşisi şerbeti, içli köfte, kızılcık şurubu, çakıldaklı çorba, kabak çiçeği dolması, bayram kömbesi, sarı burma tatlı, Osmaniye simidi, karakuş tatlısı, incir tatlısı, gül şerbeti, yayık ayranı, lahana sarması, kaburga dolması, böğürtlen şurubu, tavuk doldurma ve dövmeli yoğurt çorbası gibi lezzetlerin mutlaka tadına bakılması gerekir. Kişilerin Osmaniye yemekleri konusunda düştükleri en büyük yanılgı ise yalnızca daha önce adını duymadıkları yemekleri deneyimlemeleridir. Yemeklerden bazıları çoğu yörede bulunsa bile, Osmaniye mutfağında kullanılan değişik baharatlar nedeniyle farklı lezzetlere sahiptir. Bu nedenle gitmişken tatlarına bakmamak büyük bir kayıp olacaktır.

Osmaniye’de Nasıl Zaman Geçirilir?

Osmaniye her ne kadar İstanbul, Bursa ya da İzmir gibi büyük ve hareketli bir şehir olmasa da kişilerin sıkılmadan zaman geçirmesi için birçok olanağa sahiptir. Şehirde var olan üniversitenin büyümesiyle, var olan sosyal hayat zamanla artmıştır. Üniversite çevresinde kurulan kafeler, oldukça güzel ve eğlenceli bir tasarıma sahip, aynı zamanda Osmaniye’nin neyi meşhur sorusunun da yanıtlarından biri olan masal parkı gibi yerlerde oturup sohbet edilebilir ve sosyalleşme sağlanabilir. Ayrıca içinde barındırdığı tarihi alanlar sayesinde, kültür turları yapılarak da zaman geçirilebilir.