Osmaniye Nasıl Gidilir?

Osmaniye Nasıl Gidilir?

Çukurova denilince akla gelen yerlerden birisi olan Osmaniye, tam anlamı ile gezilmesi ve görülmesi gereken eşsiz güzelliklere sahip bir yerdir. Osmaniye içerisinde genel olarak doğa ile iç içe yapılar bulunur. Osmaniye’de yaşayan insanlar gelenek ve göreneklerine oldukça bağlı ve saygılı özünü hiçbir zaman kaybetmeyecek insanlardır. İlçeleri ve ilçelerinde bulunan köylerle birlikte mimari açıdan yapısını korumayı başarmış bir ildir. Ticaret ve ekonomi alanda gelişme potansiyeli olan bir yapısı vardır.

Aynı zamanda Osmaniye’de yaşayan kişiler genel olarak fıstık ile uğraşmaktadırlar. Şehir hayatından uzak sakin yerlerde tarlalar ile uğraşan insanlar, geçimlerini buradan sağlamaktadır. Yıllar geçmesine rağmen nüfusun git gide atmasına karşın, bölge kafa dinlenebilecek bir potansiyele sahiptir.

Osmaniye

Doğal güzelliklerinin yanı sıra oldukça eskiye dayanan tarihi eserleri ile birlikte, Karatepe – Aslantaş Milli Parkı, Kadirli Ala Cami, Haruniye Kalesi, Kastabala – Hierapolis Antik Kenti, Kırmıtlı Kuş Cenneti, Şarlak Şelalesi ve Osmaniye kaplıcası bulunmaktadır.

Osmaniye’nin temiz havasını ve eşsiz güzelliklerini görmek için, İstanbul’da yaşayan insanlar özel araçları ile çok basit bir şekilde gelebilirler. İstanbul ve Osmaniye arası biraz uzun sürse de temiz havayı aldığınızda kendinize geleceğinizden emin olabilirsiniz. Osmaniye’ye güzergah olarak;

  • İstanbul – Sakarya – Ankara – Aksaray ve Adana üzerinden ulaşabilirsiniz. 

İstanbul ve Osmaniye arasındaki uzaklık tam olarak 1023 km’dir. Ortalama 11 saat süren bu yolculuğun yanı sıra, İzmir’den gelen kişiler ise güzergâh olarak;

  • İzmir – Afyonkarahisar – Konya – Aksaray – Adana hattını kullanabilirler.

Fakat Osmaniye’ye gelebilmek için başka bir alternatif yolda bulunmaktadır. Osmaniye’ye hava yolu ile de gelebilmeniz mümkün. İstanbul’da olduğunuzu varsayalım, İstanbul’da uçmak istediğiniz bir güne Adana Havalimanına bilet alabilirsiniz. Aynı zamanda Gaziantep üzerinde de Osmaniye’ye ulaşabilirsiniz.