Osmaniye'de Gezilecek Yerler

Osmaniye'de Gezilecek Yerler

Akdeniz bölgesinde bulunan Osmaniye, büyük ormanlarıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Sahip olduğu toprakların %90 oldukça verimli olduğundan; zeytin, buğday, yer fıstığı, mısır, soya ve pamuk gibi birçok ürün yetiştirilmektedir. Doğalgaz ve petrol gibi önemli boru hatlarının kavşağına ev sahipliği yapması, şifalı haruniye kaplıcalarına sahip olması doğal kaynaklar bakımındaki zenginliğini göstermektedir. Sahip olduğu doğal kaynakların dışında, tarihi yerleri, parkları ve çeşit çeşit yemekleriyle Osmaniye oldukça çok turist çeken bir yerdir. Genelde sırf tadım yapmak amacıyla bile birçok kişi rotasını bu bölgeye çevirmektedir. Hatta, Osmaniye’de gezilecek yerler başlığının hemen ardından burada hangi yemeklerin yenmesi gerektiği araştırılır. Akdeniz bölgesinde bulunmasına rağmen, herhangi bir kıyısı ya da limanı bulunmadığından yaz tatili için pek tercih edilmese de sırf gezip görmek için bile gidilmesi gereken bir yerdir.

Osmaniye’de Gezilmesi Gereken Tarihi Mekanlar?

Osmaniye’de gezilecek yerler ilk olarak tarihi kalelerdir. Toprak kale kalesi, Savranda Kalesi, Aşılı kalesi, Çem Kalesi, Harun Reşit Kalesi, Çardak Kalesi, Amouda Kalesi, Karatepe- Aslantaş Geç Hitit Kalesi gibi yerler turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Kalelerin yanı sıra Karatepe- Aslantaş Açık Hava Müzesi, Flaviopolis Antik Kenti ve Aslandan Tarihi Milli Parkı da en yoğun ziyaret edilen bölgelerden bazılarıdır.  Malazgirt zaferi öncesinde Arap egemenliğinde bulunan bölge, savaş sonrasından günümüze kadar Türklerin hakimiyetinde bulunmaktadır. Eski dönemlerde zaman zaman beyliklerin, devletlerin ve aşiretlerin etkisini göstermesiyle tarihi yapılar çoğalmıştır.

 Osmaniye Gezisinde Mutlaka Yenmesi Gereken Yemekler?

Bir gezi sırasında yemek seçimi de en az gezilecek yerler kadar önemlidir. Özellikle Osmaniye gibi mutfağıyla ünlü bir şehir de turistler tadım yapmayı çok önemsemektedir. Osmaniye’de gezilecek yerler bittikten sonra, kişiler yenilecek şeylerin peşine düşer. Kabak çiçeği dolması, meyan kökü şerbeti, bici bici, sarı burma tatlı, kaburga dolması, yoğurt tatlısı, Osmaniye simidi, böğürtlen şurubu, gül şerbeti, etli kömbe, el turşusu, kete, ekşili kömeç, maluta, ıspanak kavurma, sıkma, asıda tatlısı, süllüm, toyga, bayram kömbesi, Osmaniye fıstıklı irmik tatlısı, söğürme, çakıldaklı çorba, yaprak sarması ve teleme gibi yiyecekler oldukça ünlü yemeklerden bazılarıdır. Osmaniye mutfağına özgü pişirme stilleri ve kullanılan baharatlar ile oldukça farklı lezzetler ortaya çıkmaktadır.